Syberyjskie ghost town
April 22, 2014
SYBERIA

Byłe wojskowe miasteczko Itatka, leżące na Zachodniej Syberii odwiedzałem parokrotnie. O tym miejscu pisałem na blogu gdy przyjechałem tam pierwszy raz, dwa lata temu oraz, gdy odwiedziłem tamtejszą, nietypową podstawówkę. Tym razem, ograniczyłem się perspektywą jednego bloku, ponieważ chciałem pokazać miasteczko z jednego punktu widzenia.  Poruszałem się po  opuszczonym 5-cio piętrowym budynku, po wszystkich 4-ech bramach. Jak wygląda taki opuszczony blok w środku i co z niego widać przez okno, o tym poniżej.

Itatka, z bloku, do którego wszedłem, prezentuje się tak

Blok, do którego wszedłem, na pierwszy rzut oka, wygląda bardziej na niedobudowany niż porzucony przez mieszkańców.

Ale po wejściu do środka to wrażenie znika. Na klatce schodowej z pierwszego piętra na drugie jeszcze jakoś można przejść, ale z drugiego na trzecie schodów już nie ma (ich kawałek sterczy z górnych schodów)

Leżą też sufity z pierwszego piętra

Tak było w pierwszej bramie. W drugiej można pójść wyżej, aby się do niej dostać nie trzeba nawet wychodzić z bloku. Przez całą jego długość można przejść w środku.

Nie ma, w zasadzie, ścian dzielących i cały blok można zobaczyć na wylot.

Wyjście na klatkę z jednego z mieszkań

Idę w lewo i wchodzę do ogromnego pomieszczenia bez pokojów. Większość ścian została zburzona i rozkradziona, bo były zrobione z cegły. Resztki “ścian” leżą, rozrzucone po podłodze.

Podchodzę do okien. Z jednej strony widać zamieszkane bloki

Z drugiej to samo

Z trzeciej drewniane budy, dacze i banie czyli rosyjskie sauny (o rosyjskiej bani będzie osobny post)

Z czwartej opuszczone domy

Okrążone wszechobecną brzozą

Oto jak wygląda taki blok w przybliżeniu

Jeden blok, akurat ten naprzeciwko “žmojego”, był remontowany i przygotowywany do ponownego zasiedlenia. Jedne okna były zabite deskami

W inne wstawiano nowe ramy

Powstaje ciekawy kontrast

W zamieszkanych bramach ktoś trzyma na balkonie śnieg

A w opuszczonych “žktoś” trzyma cegły

Gdzieś balkon, to góry śniegu

A gdzieś, to zaledwie pokruszony beton, uwięziony w drutach zbrojeniowych

Co jeszcze można zobaczyć przez okno? Na przykład porzuconą, podobnie jak bloki, huśtawkę

Lub nieporzucony “kontener” na śmieci

Oraz jego wymianę (przyjechała “śmieciarka”)

Ludzi idących do swoich mieszkań

Dzieci idące do sklepu

Albo wracające ze szkoły

W środku nie ma praktycznie niczego. O ścianach już wspomniałem. Gdzieniegdzie jeszcze częściowo się zachowały

Tam gdzie zostały ściany nośne, widać resztki tapet

I lamperii w stokrotki

Są i niezburzone małe pokoiki albo pozostałości po łazienkach. Tutaj, na przykład, widać zdjęcie zrobione z łazienki. W tzw. chruszczowkach, w ścianach pomiędzy kuchnią, łazienką i ubikacją były wstawiane okna.

Na podłogach leżą resztki ścian, czyli cegły przykryte warstwą śniegu na resztkach stojących ścian wiszą resztki przewodów. O natrafieniu tutaj na nieprzegniłe ramy okienne, szyby, kafelki czy kaloryfery nie ma mowy. Mówiono mi, że gdy Itatkę opuszczali wojskowi,  (były to trudne dla Rosji lata 90-te), ludzie rozkradali te rzeczy, które przed chwilą wymieniłem, jednym to pomogło przeżyć, a innym nawet się wzbogacić na sprzedaży wszystkiego, co wtedy zostało w porzuconych blokach. Oprócz miejscowych, na kradzieże do Itatki przyjeżdżali ludzie z pobliskich wsi. Być może to po części tłumaczy wrogie nastawienie niektórych aborygenów w stosunku do obcych

Do opuszczonych bloków można dostać się przez okno

Albo po schodach

Najczęściej chodzą tutaj dzieci, te młodsze i starsze. Ci ostatni również w czasie przerw albo po skończonych lekcjach chowają się w blokach na papierosa.

Latem, do opustoszałych mieszkań, wiatr przynosi, przez wiecznie otwarte okna i drzwi, krople deszczu, jesienią zawiewa liście, a zimą śnieg, który następnie te liście przykrywa.

I tak od ponad dwudziestu lat

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>