Syberyjskie roztopy czyli pękająca rzeka
April 8, 2014
SYBERIA

Przypieczętowaniem nadejścia wiosny dla wielu Rosjan mieszkających na Syberii jest coroczne wysadzanie lodu na rzekach i oglądanie dryfujących, ogromnych, nieraz większych niż samochód osobowy, kawałów kry lodowej. Oczywiście lód wysadzają odpowiednio przygotowane do tego służby, a rezultat ich pracy oglądają już wszyscy.

Ponad tydzień temu w okolicach miasta zaczęto wysadzać lód na rzece. Jest to standardowa, coroczna operacja. W grubiej warstwie lodu wywierca się otwory i umieszcza w nich ładunki wybuchowe.

Po serii wybuchów popękana powierzchnia lodu, z w miarę gładkiej, zamieniła się w pofałdowaną, szaro-białą kaszę.

Przedwczoraj rzeka, jak to mówią Rosjanie, poszła, ale po paru godzinach znowu się zatrzymała i stała nieruchomo.

W związku z tym, aby zapobiec lokalnym podtopieniom i tworzeniu się zatorów, cały wczorajszy wieczór w mieście było słychać głośne wybuchy. Druga faza wysadzania lodu doprowadziła do tego, że w nocy dryfująca lodowa kasza przepłynęła i oczyściła rzekę z lodu. Można było oglądać resztki kry płynącej w kierunku Oceanu Arktycznego.

Rzeka się oczyściła, ale wszystko co jej przeszkadzało wypchnęła na brzeg.

Przypominało to trochę język lodowcowy.

Który porozrzucał wokół siebie bryły lodu

Dla wielu kra płynąca na wiosnę jest wydarzeniem, które trzeba zobaczyć. Można przyjechać autem, wyjść z niego, postać, popatrzeć, porobić zdjęcia.

A można również z niego nie wysiadać.

Albo podziwiać dryfującą krę po prostu spacerując.

Miejscowi, w takiej sytuacji, niczym się nie różnią od potencjalnych przejezdnych, którzy nigdy nie widzieli czegoś podobnego, a więc fotografują krę i swoich bliskich

dzieci

koleżanki

Niezależnie, w zasadzie, od wieku

Syberia, ze względu na swoje rozmiary i przestrzeń oraz skalę widowisk jakie serwuje ludziom przyroda, sprzyja temu aby oprócz robienia zdjęć można było postać sobie np.: na brzegu i poczuć ogrom tego co otacza człowieka.

Albo posiedzieć i popatrzeć na wszystko z góry

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>