Syberyjski supermarket
March 5, 2014
SYBERIA

Dla kontrastu z bazarem odwiedziłem dwa syberyjskie supermarkety. Skoncentrowałem się głównie na produktach spożywczych, które ludzie mogą kupić i które kupują. Mieszkam na typowym rosyjskim blokowisku. Wokół mam sporo mini marketów i dwa duże, dobrze zaopatrzone, supermarkety. Markety w Rosji wizualnie, prawie, niczym się nie różnią od tych polskich (zarówno dużych jak i małych osiedlowych)…

…z małymi wyjątkami takimi jak np. ten: każdy duży i mały sklep jest wyposażony w samoobsługowe szafki przy wejściu, w których możemy zostawić rzeczy, z którymi nie chcemy wchodzić do sklepu.

Niekiedy można również spotkać, całkiem ciekawe, rozwiązania marketingowe. Automat, w którym, zamiast batoników i napojów można kupić soczewki kontaktowe.

Przy kasie standardowo: batoniki, baterie, gumy do żucia, prezerwatywy i papierosy.

W rosyjskich sklepach jest duży wybór gum do żucia.

Przykładowe stoisko w supermarkecie z alkoholem

nabiałem

owocami i warzywami

Wziąłem “pod lupę” lepszy, pod względem zaopatrzenia, sklep, więc w takim markecie klienci mogą pooglądać i kupić np: homary, ośmiornice, kalmary.

Czarny kawior za ponad 6000 rubli (600 zł) za 100 gramowy słoiczek.

Często jednak klienci po prostu oglądają rybki (te żywe w akwarium i  martwe, wyłożone na pokruszonym lodzie)

W syberyjskich sklepach jest dużo mleka, ale produkty z napisem “žo% tłuszczu” czy “žlight” nie są jeszcze zbyt popularne.

Pojawia się za to zdrowa żywność, prosto ze wsi.

Jest dużo pielmieni (również mantów lub hinkali) czyli zamrożonego jedzenia, trochę podobnego do pierogów tyle, że z mięsem. Kupuje się je na wagę albo w opakowaniach.

Jest o wiele większy, niż w Polsce, wybór majonezu – kupuje się go w małych opakowaniach, w wiaderkach lub w workach.

Dużo kiełbasy a’la mortadela

Oraz tej lepszej jakości, rozłożonej wśród plastikowych winogron, papryk, dyń i czosnku.

W Rosji, w każdym markecie, zawsze można znaleźć duży wybór gotowych tortów.

Dużą popularnością cieszą się tzw. sałatki koreańskie.

Pieczone kurczaki z rożna.

I mleko skondensowane, które je się łyżką z puszki.

Prawdopodobnie, ze względu na zbliżający się Dzień Kobiet, niemal na każdym “skrzyżowaniu” różnych działów, stoją palety z szampanem.

Jajka

Woda, w większości, tylko gazowana.

Stojąc przy kasach, podszedłem do pierwszych 10 – ciu osób, kończących zakupy i zrobiłem zdjęcia zawartości wózków. Co  jedzą ludzie na Syberii? Częściowo, odpowiedź na to pytanie, można znaleźć na zdjęciach poniżej.

To były jedne z lepszych supermarketów. Czym się różnią od tych “žgorszych” albo po prostu od większości małych osiedlowych sieciówek?

Tym, że w “žgorszych” nie sprzedaje się homarów, ośmiornic lub kawioru za 600 zł i kiełbasy za 100, a owoce i warzywa mogą nieraz być przemarznięte. Zimą ceny na nie idą ostro w górę (w tych lepszych też). Nie ma witryn “žżeby sobie postać i popatrzeć”, wybór towarów jest mniejszy, ale produkty w takich sklepach są tańsze. Różnica jest jeszcze zauważalna w tym, że w “žgorszych”, wieczorami, gdy ludzi jest najwięcej, może być otwarta tylko jedna kasa, zamiast trzech czy czterech, na której w dodatku zamiast ekspedientki obsługuje ochroniarz.

Jeśli ktoś nie robi zakupów w sieciówkach i nie na bazarze, to może skorzystać z już nielicznych małych sklepów spożywczych albo ze sklepów stojących na przystankach autobusowych, gdzie oprócz chleba, mleka i kiełbasy, kupuje się gotowe porcje obiadowe, które następnie ekspedientka odgrzewa w mikrofalówce.

Zaletą przystankowych sklepików jest to, że większość z nich pełni jednocześnie funkcję sklepu i stołówki, gdzie można zrobić niezbędne zakupy lub coś przekąsić i wypić przy stolikach na stojąco.

One Response to Syberyjski supermarket

  1. Evgeny says:

    Надо было рассказать читателям как тебе удалось попасть в супермаркет чтобы сфотографировать :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>