Rosjanie rysują Europę
February 16, 2014
RÓŻNE

Dwa miesiące temu, przez parę dni w Polsce, wyśmiewano się z braku wiedzy jakim się wykazali pracownicy jednej z amerykańskich firm przy zaznaczaniu krajów na mapie Europy.

Pomyślałem, że byłoby, ciekawie sprawdzić stan wiedzy na ten temat u Rosjan mieszkających na Syberii. Starałem się dobrać podobną grupę ludzi, analogicznie do  amerykańskiej więc znalazłem firmę, której pracownicy zajmowali się ogólnie pojętymi projektami internetowymi, nie byli to pracownicy fizyczni, a ludzie wykształceni, po studiach.

Państwa zostały zapisane cyrylicą. Nie chciałem, aby pojawiła się sytuacja, gdy ktoś wie jak się nazywa dane Państwo (po rosyjsku) i wie gdzie należy go ulokować na mapie, ale nie jest pewien jak to napisać prawidłowo po angielsku. Dlatego, aby nie tworzyć potencjalnych niedogodności poprosiłem, żeby mapy były zapełniane cyrylicą.

Przebieg eksperymentu.

Wyniki nie będą sensacyjne z dwóch powodów: Po pierwsze dlatego, że nie wybierałem tylko mapek z dużymi błędami, a pokazałem wszystkie wyniki. Po drugie dlatego, że Rosjanie, oprócz błędów lokalizacji niektórych krajów, jeśli czegoś nie byli pewni, to po prostu nic nie pisali w odróżnieniu do Amerykanów, dla których zaznaczanie państw było większą zabawą i bazgrolili jak i co popadnie.

Wyluzowanych Rosjan było zaledwie kilku i było to widoczne tylko w czasie wypełniana ankiety. Na samych mapkach “žamerykańskiego” luzu już nie było. Pozostali sprawiali wrażenie zawstydzonych. Parę osób odmówiło, nie chciało im się brać udziału w tym eksperymencie. Ogółem 13 z 17 obecnych osób rysowało Europę.

Wyniki

Zaczniemy od najlepszych. Były dwie mapki z gęsto, prawie bezbłędnie, zapisanymi terytoriami.

Tak samo jak w przypadku amerykańskiego eksperymentu największe i najpopularniejsze kraje Europy były prawidłowo zaznaczane. To samo dotyczy bratnich dla Rosji – Białorusi i Ukrainy. Jednocześnie zdarzały się małe pomyłki z krajami skandynawskimi np. Finlandia była Szwajcarią (chodziło zapewne o Szwecję) lub Szwecja okazywała się Danią.

Był też miks krajów bałtyckich z południowymi

Polska praktycznie zawsze, jeśli była zaznaczana, to lokalizowano ją bezbłędnie, za jednym wyjątkiem, gdy zajęła miejsce Rumunii.

Wspomniany brak pewności co do położenia niektórych krajów odzwierciedlają poniższe, prawie puste mapy.

Wszyscy biorący udział w eksperymencie w czasie jego trwania nie korzystali z Internetu.

3 Responses to Rosjanie rysują Europę

  1. Jestem ciekawa, kim byli ankietowani? Ile mieli lat, czy byli wśród nich studenci? Byli to głównie mężczyłºni, czy kobiety? Myślę, że to mogłoby wyjaśnić wyniki ankiety :)

  2. Karol says:

    Drobne błędy mnie nie dziwią w ogóle, ale prawie puste mapy już tak. Dla nich Europa to odległe, “egzotyczne” miejsce. Jeśli by zrobić taki eksperyment u nas to raczej mało kto nazwałby poprawnie kraje np. w Azji czy Afryce.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>