Władywostok – rosyjskie San Francisco
January 28, 2014
RÓŻNE

Władywostok jest największym rosyjskim miastem, najdalej wysuniętym na wschód od Moskwy; koleją ze stolicy jest prawie 9300 km. Jedzie się tydzień. Samolotem leci się 9 godzin. Jest to miejsce, w którym wyrosło całe pokolenie ludzi będących niejednokrotnie w Tokio, Pekinie czy Seulu przy tym ani razu nie będąc w Moskwie. Nic dziwnego. Do stolic sąsiednich krajów mają o wiele bliżej, niż do swojej. O tym mieście, ze względu na pagórkowaty teren, mówiono: Rosyjskie San Francisco. O jego architekturze słyszałem już wiele różnych rzeczy, m. in. to, że radzieckie bloki, dominujące w mieście, przypominają klocki Lego rozrzucone przez rozkapryszone dziecko oraz to, że tylko we Władywostoku stojąc w oknie na dziewiątym piętrze możesz zobaczyć okna pierwszego piętra sąsiedniego bloku, będące na poziomie twoich oczu. Ale Władywostok ma to do siebie, że, leży nad morzem i czasem ze swojej kuchni na dziewiątym piętrze, zamiast sąsiada z pierwszego, można podziwiać widok na zatokę Morza Japońskiego.

władywostok morze japońskie

Motyw analogii z kalifornijskim San Francisco znalazł nawet swoje odzwierciedlenie w literaturze. Jeden z miejscowych pisarzy Vasilij Avchenko, pół żartem, pół serio pisał, że dusze mieszkańców z “žWladika” jak się mówi potocznie o Władywostoku, po śmierci, w nagrodę za życie w gorszym SF idą nie do nieba a do tego lepszego San Francisco, do tego prawdziwego. Amerykańskie SF ma swój symbol, jest nim znany na całym świecie czerwony Golden Gate Bridge. Władywostok też ma swój bridż, a nawet dwa. Nowy bo liczący niespełna półtora roku staje się powoli symbolem dalekowschodniego miasta. Oficjalnie nosi nazwę Złoty Most. łączy centrum miasta z cieszącym się niezbyt dobrą sławą osiedlem, ponoć gęsto zaludnionym przez złych chłopców w dresach, lubiących kradzieże, narkotyki, alkohol itp. Most, ze względu na swoje rozmiary (jego wieże wznoszą się na wysokość ponad 220 metrów), był świadkiem kilku samobójstw. Przez pewien czas był zamknięty dla przechodniów, podobno właśnie przez czyjś skok samobójczy. Co ciekawe przyszły samobójca wjechał na niego autem a nie poszedł tam na piechotę. Po kilku miesiącach od tego wydarzenia, w związku z licznymi prośbami mieszkańców, został ponownie otwarty i można po nim spacerować.

władywostok morze japońskie

Wspomniany pisarz jest autorem książki pt. “Prawa kierownica”. W niej Avchenko tworzy obraz nowej ery, trwającej od momentu rozpadu ZSRR, w życiu nie tylko mieszkańców jego miasta, ale i całego rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Nowa era cechuje się tym, że prawie wszystko, zaczynając od mentalności i języka poprzez styl życia, pracę a kończąc na spędzaniu wolnego czasu, w większym lub mniejszym stopniu, jest uzależnione od samochodów. We Władywostoku, jak zostało wcześniej powiedziane, istnieje całe pokolenie, które kojarzone jest z wycieczkami do sąsiednich azjatyckich krajów i ich stolic. Za sprawą jednego z nich – Japonii – we Władywostoku wykształciło się  jeszcze jedno pokolenie, a może nawet trafniej byłoby napisać populacja. Populacja kierowców, która charakteryzuje się tym, że, w ogóle, nie potrafi jeździć samochodami z manualną skrzynią biegów. Dlaczego Japonia “žjest odpowiedzialna” za taki stan rzeczy? Ponad 20 lat temu (czyli na początku wspomnianej nowej ery) Rosjanie zaczęli skupować japońskie stare (kilkuletnie), niepotrzebne Japończykom toyoty, nissany, mazdy, subaru itd. z prawą kierownicą i automatyczną skrzynią biegów. Japońskie auta tak się spodobały Rosjanom, że po parunastu latach doprowadziło to do tego, że dzisiaj na ulicach Władywostoku widok, zupełnie nie konkurencyjnej, Wołgi czy łady jest prawdziwą rzadkością. “žJaponkami” jak się zwykło mawiać na auta z kraju kwitnącej wiśni, z kierownicą po prawej stronie, jeździ nie tylko drogówka, ale i “želki” czyli szkoły jazdy. W takiej sytuacji trudno się dziwić, że ci, którzy potrafią, chcą i lubią jeździć manualem zaliczają się, przede wszystkim, do amatorów szybkiej i nielegalnej ulicznej jazdy lub terenowych eskapad w usuryjskiej tajdze, otaczającej miasto.

władywostok morze japońskie japońskie samochody

Wizytówka miasta, to mieszanka rosyjskiej (zarówno do rewolucyjnej jak i radzieckiej) architektury, morza, stromych uliczek i japońskich samochodów bez których mało kto wyobraża sobie życie w rosyjskim San Francisco.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>