Muzeum Wiecznej Zmarzliny.
January 23, 2013
JAKUCK. MIASTO NA LODZIE.

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

W Jakucku bloki stawia się na betonowych palach. Jeśli budynek ma 5 pięter to pale, na których stoi mają długość 15 metrów. Budynek 10 – cio piętrowy osadzany jest na 25 – cio metrowych słupach, z czego tylko metr lub dwa ich długości wystaje ponad grunt. Reszta jest uwięziona w ziemi, w pokładach wiecznej zmarzliny. Przykład takiego zamarzniętego gruntu można zobaczyć w specjalnym muzeum w Jakucku. Muzeum Wiecznej Zmarzliny jest typowym radzieckim budynkiem administracyjnym, w podziemiach którego znajdują się dwa poziomy, oba dostępne dla zwiedzających i dla naukowców, badających procesy jakie zachodzą pod ziemią w tej części Rosji. Pomieszczenia bardziej przypominają prostokątne, ciemne korytarze z pustymi kartonami rozrzuconymi gdzieś po kątach, niż muzeum czy tym bardziej pracownie. Głównym pomieszczeniem dla zwiedzających jest korytarz z drewnianymi podestami i zamarzniętymi piaskowymi ścianami na głębokości 12 metrów. Panuje tam stała, całoroczna temperatura -11 °C. Po wszystkich pomieszczeniach oprowadza pracownik i jednocześnie przewodnik muzeum – pan po 50 – tce, który bardzo chce zedrzeć kasę z obcokrajowców (co jest czymś normalnym), tylko nie wie jak to zrobić w miarę dyskretnie. Zrozumiałem to po jego rozmowie z Leonidem (miejscowym chłopakiem z couchsurfingu, z którym przyjechałem do muzeum). Leonid poszedł na górę do jego gabinetu dowiedzieć się ile kosztują bilety (na dole pani sprzątająca i zarazem ochroniarz nie za bardzo orientowała się w temacie cen). Z opowieści Leonida jego rozmowa z nim wyglądała mniej więcej tak:
Leonid: ile kosztują bilety?
Przewodnik: 400 rubli dla Rosjan i 800 dla obcokrajowców.
Leonid: Przyjechał z nami chłopak z Polski, może da się go wpuścić za 400?
Przewodnik, po chwili zastanowienia: za 400 to nie, ale mogę mu opuścić cenę do 500 pod warunkiem, że weźmie moją płytę CD ze zdjęciami muzeum?
Leonid: Ok, a ile kosztuje płyta?
Przewodnik: 300…
Oczywiście wziąłem bilet za 800 bez CD, bo zdjęcia korytarzy z kartonami zagracającymi ich kąty średnio mnie interesowały. Przy opłacie za wejście miły pan przewodnik starał się zagadać, ale oprócz pytania z jakiego miasta przyjechałem i zdania “žMoja córka mieszka w Warszawie” nic więcej nie udało mu się powiedzieć. Po ponad godzinnym zwiedzaniu przy    -11 °C zmarzłem o wiele bardziej niż przy -40 °C na powierzchni ziemi, tyle było w Jakucku tego dnia.

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

3 Responses to Muzeum Wiecznej Zmarzliny.

  1. Darek says:

    Pozdrawiam. Czytam relacje , super wyprawa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>