Spektakl po jakucku, diament za 20 mld zł. i sprzedaż ryb przy -40 °C.
January 22, 2013
JAKUCK. MIASTO NA LODZIE.

JAKUCKI TEATR DRAMATYCZNY. SPEKTAKL, KTÓREGO NIE BYłO.

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

Jest w Jakucku teatr, gdzie wystawiane są spektakle w języku jakuckim. Chciałem poczuć miejscowy klimat i swego rodzaju egzotykę. Kupiłem więc bilet parę dni wcześniej i w dniu spektaklu poszedłem do teatru. Tam oprócz mnie i paru turystów, byli sami Jakuci. Nikogo więcej o słowiańskich rysach. Przy szatni większość ludzi stoi w futrach, futrzanych czapkach i butach zrobionych ze skór renifera (tzw. untach, których cena waha się w granicach 2-3 tys. złotych). Oddając swoją kurtkę proszę o tłumacza (słuchawki) i idę na górę, gdzie zajmuję swoje miejsce na widowni, na ławce z boku. Godzina 17. W środku komplet publiczności. Oklaski. Na scenę wychodzi młody mężczyzna i zaczyna mówić coś po jakucku. Słyszę tylko potok słów, z których znajomym jest jedno rosyjskie słowo “žtechniczieskij”: “ž…doroboattynansahamekczirgetingilerajmahtarakelsanga… tiechniczieskij …kunussahatylmannabaarylla… tiechniczieskij …harczionnjosuoh…” itd. Po jego skończonym monologu pytam się kobiety siedzącej obok mnie co się stało i słyszę odpowiedź: “žZ powodu problemów technicznych spektakl się nie odbędzie”.
Pieniądze za bilety oczywiście zostały oddane bez jakichkolwiek problemów, ale na następne przedstawienie już nie zdążyłem, bo jechałem dalej do Ojmiakonu.

MILION RUBLI ZA KIEł MAMUTA.

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

W Rosji większości ludziom Jakucja kojarzy się z silnymi mrozami, koczownikami, reniferami, złotem i diamentami. Mniejszości z mamutami, kośćmi, którymi jest bogato zaścielona jakucka ziemia. Największy diament wydobyty w Jakucji jest warty tyle samo co 4 tysiące samochodów Bugatti lub 5 tysięcy mieszkań w centrum Moskwy. Kości mamuta nie są aż tak cenne, ale za darmo też się ich nie dostanie. Kieł mamuta w jednym ze sklepów jubilerskich w Jakucku, którego długość osiąga 1.5 metra kosztuje milion rubli i jak mi tłumaczy sprzedawczyni w tym salonie, nie jest to przedmiot, który stoi tutaj na pokaz latami.

BAZAR WIEJSKI W JAKUCKU.

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

Czyli po rosyjsku Крестьянский рынок. To miejsce jest chyba jedną z głównych atrakcji turystycznych w Jakucku zimą. Wszystko ze względu na sprzedawane na zewnątrz ryby, które stoją sztywne, powtykane w kartony jak lody na patyku. Dla sprzedawców marznących tam całymi dniami pojawienie się turystów zawsze jest rozrywką i sposobem na zabicie czasu. Podchodzą, pytają się skąd przyjechałeś, żartują między sobą, obgadują swoich kolegów po fachu, z chęcią odpowiadają na pytania. Gdy podchodzę do jednego ze stoisk żeby się sfotografować z rybami, sprzedawczyni mówi: “žWeź rybę do rąk… masz trzymaj tą, ta jest duża” i podchodzi do mnie z ponad metrową zamrożoną rybą. “ž…albo nie weź tą” i po chwili daje mi jeszcze większą. Bazar składa się z dwóch części. Druga znajduje się w hali pod dachem. W środku wystrój, zaczynając od kafelek na podłodze i kończąc na strojach sprzedawczyń, jest do bólu radziecki. Sprzedaje się tam, przede wszystkim, ryby w każdej postaci świeże, suszone, wędzone itp. Jest również parę stoisk z kumysem i byyrpachem czyli sfermentowanym kobylim mlekiem, które można kupić w plastikowych kubkach i od razu na miejscu wypić. Byyrpach okazał się bardziej słodki niż kumys. Pierwsze skojarzenia jakie miałem po wypiciu, to, że smakuje jak mieszanka mleka i szampana.

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

Jakuck miasto na lodzie Biegun Zimna autostop Rosja

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>