Siewierobajkalsk – termalne źródła i stereotypowy Rosjanin.
December 18, 2012
BAM. POCIąGIEM W POSZUKIWANIU MROZU.

Siewierobajkalsk Bajkał BAM Kolej Bajkalsko-Amurska

Wieczorem tegoż dnia jedziemy zażyć kąpieli zdrowotnych w źródłach termalnych.    W sumie miejsce  przyjemne i dość osobliwe, bo można kąpać się pod gołym niebem w basenie z wodą nasyconą siarką i temperaturą dochodzącą do 80 stopni, co przy temperaturze powietrza rzędu -30 jest bardzo ciekawym doświadczeniem (w czasie mojej wizyty było znacznie cieplej). Kąpiele odbywają się mniej więcej według schematu: trzy kilku minutowe zanurzenia w basenie i między nimi odpoczynek w pomieszczeniu. Pomieszczenie to spełnia jednocześnie funkcję przebieralni. Jest to miejsce pośrednie między portiernią, poczekalnią a basenem. Wychodzimy z basenu po pierwszym seansie. Widzimy mężczyznę z wystającym brzuchem, na oko ma 30 parę lat. Siedzi w bokserkach, obcisłej koszulce w paski, jest niewysoki i ogolony na tzw. jedyneczkę, tylko z przodu ma zostawioną kurtynkę, czyli malutką grzywkę. Siedzi, a obok na parapecie stoi jego karafka i plastikowy kubek. Siadam tam, gdzie zostało wolne miejsce, czyli obok niego. On zaczyna częstować wszystkich wódką. Wypijam, żeby nie było niegrzecznie z mojej strony, choć nie mam za bardzo na to ochoty. Zaczyna gadkę:
– Znacie Saszę – jakiegoś tam – z Archangielska? – niby jakiś autorytet mafijny jak się zdążyłem zorientować.
– Nie – odpowiadamy.
– Aha, a skąd jesteście?
– My miejscowi a on (czyli ja) z Polski.
– Aha – odpowiada.
Po przebieralni chodzi starszy mężczyzna, coś tam mówi na temat kąpieli w basenie. “žGrzyweczka” przyjmuje to jako zarozumiałość z jego strony. Nic nie mówi, siedzi cicho. Po około 5 minutach pauzy  zwraca się do mnie półgłosem:
– Ten koleś co tu chodzi, ten starszy, to chyba jakiś Żyd, wydaje mu się, że wszystko wie, pewnie Żyd. Wygląda jak Żyd, bródkę ma jak Żyd… Żydzi z takimi bródkami chodzą, jak myślisz?
– Nie mam pojęcia, nie zwróciłem uwagi.
– Wypijesz jeszcze?  – pyta, podsuwając mi kubeczek z wódką.
– Nie dziękuję, nie mogę więcej.

Idziemy do basenu. Wracamy po paru minutach. Obok “žGrzyweczki” stoi jego 7-letnia kopia, syn. Z taką samą fryzurą i koszulką w paski. Za to “žGrzyweczka” rozmawia juz z kimś innym Tym razem opowiada historię o tym jak z mientami  – policją “žwalczył w sądzie”. Jego rozmówcy, podobnie jak ja słuchali i przytakiwali, nie zagłębiając sie zbytnio w rozmowę. “žGrzyweczka” każdemu proponuje alkohol, ale nikt nie pije (nie jest wskazane pić wódkę w takich miejscach jak sauna czy źródła termalne ze względu na duże obciążenie dróg oddechowych i serca). Do pomieszczenia wchodzi paru gości, przebierając się,  zaczynają rozmowę o tym, jak niedawno przyjechał tutaj na tydzień ojciec z synem. Ojciec miał urodziny i w dzień urodzin poszli na basen. Ojciec źle się poczuł, wezwano karetkę. Niestety, umarł. Komentarz pozostałych słuchających go: “žPewnie syn chciał go skasować i zrobić mu taki prezent na urodziny, haha.” – prawie wszyscy wybuchnęli śmiechem, “žGrzyweczka” oczywiście też.

Idziemy ostatni raz do basenu, gdy wracamy “žGrzyweczka” rozmawia już z kimś nowym, nie ma się z kim napić. Nie widać po nim oznak stanu wskazującego spożycie alkoholu. Język mu się nie plącze, nie zatacza się. Wygląda jak wszyscy pozostali, bo prawie nie pije – nie ma z kim. W swoim stroju, tak jak siedział czy kąpał się w basenie, to jest bokserki, koszulka w paski naciągnięta na brzuch, boso idzie na portiernię w poszukiwaniu kogoś, kto zechciałby wypić trochę wódki. Idzie tam, gdzie ludzie piją herbatę, kawę, oglądają telewizję, czekając tam na kogoś lub ubrani już w kurtki, zbierają się do wyjścia. “žGrzyweczka” koniecznie nie chce dopuścić do tego, że będzie pić sam. Cóż, przedsięwzięcie kończy się niepowodzeniem – wraca z nieopróżnionym kubkiem.

2 Responses to Siewierobajkalsk – termalne źródła i stereotypowy Rosjanin.

  1. Sztuka says:

    Widzę po zdjęciach, że siadziałeś z maszynistą – znajomek?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>